:: Gmina Lipowa
użytkownik :   hasło :    


Ogłoszenia artykuł wyświetlony 683 razy Strona do wydruku

Komunikat w sprawie laminowania dowodów osobistych


Możliwość laminowania dokumentów urzędowych musi wynikać z przepisów prawa. Ustawodawca w dyspozycji prawnej zawartej w treści § 19 ust.1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 lutego 2009 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich unieważniania, wymiany, zwrotu lub utraty ( Dz. U. z 2009 r Nr 47 poz.384 z późn. zm.) określa wzór i formę dowodu osobistego, jednakże nie przewiduje możliwości foliowania dokumentu z tej racji , iż posiada on elementy zabezpieczające przed podrobieniem i sfałszowaniem.

Zdaniem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oklejenie, foliowanie lub zalaminowanie dowodu osobistego stanowi przeszkodę w weryfikacji jego zabezpieczeń, takich jak np. elementy grawerowane, elementy zabezpieczeń utajonych, hologram, może również w znacznym stopniu utrudnić lub uniemożliwić ocenę, czy dany dokument został podrobiony lub przerobiony. Wskazane sposoby ingerencji w dowód osobisty mogą spowodować nieczytelność danych, a w skrajnych przypadkach brak możliwości maszynowego odczytu danych zawartych w dokumencie w polu MRZ.

Zalaminowanie, foliowanie lub zaklejenie dowodu osobistego w sposób trwały, uniemożliwiający jego samodzielne funkcjonowanie, należy uznać za jego uszkodzenie, co zgodnie z treścią dyspozycji prawnej zawartej w treści art.40 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 2006 r. Nr 139 poz. 993 z póżn. zm.) rodzi obowiązek wymiany dowodu osobistego.


Wójt Gminy Lipowa
Stanisław Caputa

Historia zmian artykułu
Nr. Data Operacja Wykonał Zatwierdził
1 2012-04-03 12:11 dodanie artykułu Adrian Jagosz Adrian Jagosz 

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0